Sevgili Öğrenciler,

Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı havacılığa gönül veren ve sivil havacılık alanında çalışmak isteyen öğrencilere hitap eden bir ön lisans program olup 2012 yılından itibaren öğrenci kabulüne başlamış ve 2014 yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı ile 2013 yılından itibaren Türkiye’nin havacılık otoritesi olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden (SHGM)  “Yer hizmetleri Eğitim Kuruluşu” olarak yetkilendirilmiştir ve bu alanda yetkilendirilen sayılı okullardan birisidir.

SHGM tarafından verilen bu yetki doğrultusunda müfredatında sivil havacılık alanındaki en temel dersler yer almaktadır. Ayrıca öğrencilerine sivil havacılık alanında önemli konuların işlendiği Yolcu Hizmetleri, Ramp Hizmetleri, Uçuş Operasyon, Temel Harekât, Hava Kargo Yönetimi ve Emniyet Yönetim Sistemi  gibi dersler verilmekte ve bu derslerin başarı şartlarını yerine getiren öğrencilerine SHT- EĞİTİM/ HAD talimatı çerçevesinde SHGM onaylı sertifikalar verebilmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında aynı zamanda İşletme Yönetimi, Yönetim Organizasyon, İnsan Kaynakları vb. temel işletme dersleri verilerek her biri bir işletme olan sivil havacılık kuruluşlarının temel işleyişinin anlaşılması hedeflenmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programında eğitim Türkçedir ancak havacılığın dilinin İngilizce olması sebebiyle müfredatımızda aynı zamanda Temel İngilizce, Mesleki İngilizce ve İngilizce Konuşma gibi derslere de ağırlık verilmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından mezun olan öğrenciler havayolu, hava kargo, havaalanı yer hizmeti kuruluşları ve hava terminal işletmelerinde hem operasyonel hem idari kadrolarda çalışabilmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile havacılık ve işletme alanında çeşitli lisans programlarına geçiş yaparak eğitim hayatlarını sürdürebilmektedirler.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği programı alanında uzman ve genç kadrosuyla öğrencilerine gerekli bilgi birikimini aktararak sivil havacılığın gelişimine katkı sağlayacak bireyleri sektöre kazandırmayı amaçlamaktadır.

Sivil havacılık alanında eğitim almak isteyen ve bu alanda çalışmak isteyen bütün havacılık sevdalılarını programımızın bir parçası olarak görmek istiyor ve sizlerin kariyer yolcuğuna değer katmak istiyoruz. 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Program Başkanı