Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı tanıtım videosu için tıklayınız

 

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ PROGRAMI

ANKARA HAVACILIK MESLEK YÜKSEKOKULU 20 HAZİRAN 2013 TARİHİNDEN İTİBAREN SHGM TARAFINDAN “YER HİZMETLERİ EĞİTİM KURULUŞU” OLARAK YETKİLENDİRİLMİŞTİR.

Havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli, teknik bilgi ve becerisi yüksek bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı, SHGM tarafından verilen bu yetki doğrultusunda öğrencilerine Yolcu HizmetleriRamp HizmetleriUçuş OperasyonTemel Harekât, Hava Kargo Yönetimi ve Emniyet Yönetim Sistemi derslerinden onaylı sertifika verebilmektedir.

Genel Bilgi

Sivil Havacılık sektörü dünyada ve Türkiye’de olağanüstü bir şekilde büyümeye devam ederken sektörün kalifiye eleman ihtiyacı da birlikte artmaktadır. Rekabetin yoğunlaştığı havacılık sektöründe çabuk karar verebilen, kavramsal düşünebilen ve aynı zamanda operasyonel düzeydeki faaliyetlere hâkim çok yönlü yöneticilere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı havayolu, hava kargo, havaalanı yer hizmeti kuruluşları ve hava terminal işletmelerinde çalışacak kadroları yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

 

Öğrencilerimize havacılık faaliyetleri ile ilgili gerekli olan teknik ve yönetsel becerilerin kazandırılması amacına yönelik olarak işletme yönetimi, havayolu yönetimi, havalimanı yönetimi, yolcu hizmetleri, kargo hizmetleri, uçuş operasyon ve yük kontrol vb. mesleki dersler verilmektedir. Ayrıca mesleki derslere ek olarak sorumluluk alan, hızlı karar verebilen, katılımcı bir lider ve takım çalışması ile hep daha iyiyi hedefleyen bireyler olabilmeleri için liderlik, motivasyon, stres yönetimi, zaman yönetimi vb. dersleri işlenmektedir. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği programından mezun olan bireyler bu alandaki tüm değişim ve yenilikleri hızlı bir şekilde takip edebilecek şekilde yetiştirilmektedir. Bu nedenle havacılık alanında farkındalıklarının da yüksek olması hedeflenmektedir.

Amaç

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  Programının amacı; Havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde hem operasyonel hem de idari departmanlarda çalışacak kadroları yetiştirmektir. Mezunlarımızın çalışabilecekleri başlıca kuruluşlar terminal işletmeciliği yapan TAV, LİMAK, IC PORT Yer hizmetleri kuruluşları olan TGS, HAVAŞ, ISG, ÇELEBİ ve Türk Hava Yolları, Sunexpress, Pegasus, Onur Air, Atlas Jet vb havayolu şirketleridir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı öğrencileri mezun olduklarında yapacakları tercihlere göre kariyerlerine farklı unvanlarda başlayabilirler.

 

Genel olarak sektörde çalışabilecekleri meslekler;

 

Yer Hizmetleri Şirketleri: Harekat Memurluğu, Yolcu Hizmetleri Memurluğu, Kargo Memurluğu,
Havayolu/Havakargo Şirketleri: Supervisor, Dispatch, Loadmaster, Müşteri İlişkileri, İş geliştirme ve Planlama,
Bakım Şirketleri: DockPlaner, Ticaret, Satın alma, Tedarik vb.

 
 
 
SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ PROGRAMI OLARAK TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVESİTESİ NELER YAPIYOR ?
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı 2012 yılında açılan bir program olmasına rağmen 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden yetki alarak. SHGM onaylı sertifikalı eğitimler vermeye başlamıştır. Öğrenciler mezun olduklarında havacılıkla ilgili en az 15 sertifika ile mezun olacaktır. Öğrencilerin almış olduğu bu sertifikalar işe girme sürecinde öğrencilere büyük fayda sağlayacaktır. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında ders veren öğretim görevlileri aynı zamanda havacılık sektöründe uzun yıllar çalışmış donanımlı kişilerdir. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında 20 iş günü zorunlu staj bulunmaktadır. Staj sayesinde öğrenciler sektörü tanımakta ve kariyerlerine yön verme konusunda fikir sahibi olmaktadırlar. Havacılık sektöründen birçok şirketle iş birliği içinde faaliyetlerini sürdüren Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  Programı staj ve okul sonrası öğrencileri işe yerleştirme konusunda protokoller imzalanması yönünde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına nasıl yerleştirme yapılmaktadır?

TYT puan türüne göre öğrenci alımı yapılmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına 2023-2024 eğitim öğretim yılında kaç öğrenci alınacaktır?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı’nın örgün öğretiminde 52 öğrenci kontenjanı vardır. Bunlardan 8 kişi  tam burslu, 44 kişi %25 burslu olarak belirlenmiştir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına kayıt olan öğrenciler nerede eğitim göreceklerdir?

Öğrencilerimiz Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin Etimesgut’da bulunan Türk Kuşu Kampüsünde eğitim göreceklerdir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına eğitim süreleri kaç yıldır?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programının süresi 2 yıldır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programının eğitim ücreti ne kadardır?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programının yıllık eğitim ücreti %25 indirimli olarak  82.500 TL dir. Her dönem 41.250 TL  olarak yatırılacaktır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında zorunlu staj uygulaması var mıdır?

20 iş günü zorunlu staj bulunmaktadır. Staj programı tamamlanmadığı durumlarda mezun olunamamaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına devam zorunluluğu var mıdır?

Devam zorunluluğu vardır, öğrenci kuramsal derslerin %70ine uygulama derslerinin %80ine devam etmek zorundadır. Aksi taktirde dersten başarısız sayılacaktır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından mezun olabilmek için gerekli akademik ortalama nedir?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından mezun olabilmek için genel akademik ortalamanın en az 2.0/4.0 olması gerekmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına giriş için özel yetenek sınavı var mıdır?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına giriş için özel yetenek sınavı bulunmamaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında okuyabilmek için gereken özel şartlar nelerdir?

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde olmak şartıyla heyet raporu almak ( işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği )

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında hazırlık eğitimi var mıdır? Varsa zorunlu mudur?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Ders müfredatında haftalık 10-14 saat İngilizce eğitimi verilmektedir.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında okumak için herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programında okumak için belirli bir yaş sınırlaması yoktur.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından hangi lisans programlarına geçiş yapabilirim?

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş ile YÖK’ün her yıl belirlediği kendi alanlarındaki örgün lisans programlarına geçebilirler. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından dikey geçiş yapılabilecek lisans programları;Havacılık İşletmeciliğiİşletmeLojistik YönetimiSeyahat İşletmeciliğiSeyahat İşletmeciliği ve Turizm RehberliğiHavacılık YönetimiUlaştırma ve LojistikUluslararası Lojistik